Premiera „Nowel filmowych" Herzoga w Krakowie

Bruno Stroszek jest berlińskim artystą ulicznym. Po wyjściu z więzienia i ostrzeżeniu, by przestał pić, natychmiast udaje się do znanego baru, gdzie poznaje Evę, prostytutkę, której nie wiedzie się najlepiej, i pozwala jej zamieszkać z nim w mieszkaniu, które wynajął dla niego właściciel. Następnie są nękani i bici przez byłych alfonsów Evy, którzy obrażają Bruna, niszczą jego akordeon i upokarzają go, zmuszając go do klęczenia na pianinie z dzwonkami na plecach. W obliczu perspektywy dalszych prześladowań, Bruno i Eva decydują się opuścić Niemcy i towarzyszyć ekscentrycznemu starszemu sąsiadowi Bruna, Scheitzowi, który chciał przenieść się do Wisconsin, aby zamieszkać ze swoim amerykańskim siostrzeńcem Claytonem.
Pomysł na film Stroszek zrodził się podczas produkcji filmu Woyzeck, w którym Herzog pierwotnie widział Bruno Schleinsteina w roli tytułowej. Po tym, jak uznał, że Klaus Kinski lepiej nadaje się do tej roli, Herzog napisał główną rolę w Stroszku specjalnie po to, aby zrekompensować Schleinsteinowi jego rozczarowanie Woyzeckiem. Film został napisany w cztery dni i wykorzystuje wiele szczegółów biograficznych z życia Schleinsteina.
Pokaz jest połączony z premierą „Nowel filmowych" Wernera Herzoga, literackich wersji scenariuszy najdonioślejszych i najbardziej intrygujących filmów niemieckiego reżysera, w tym również "Stroszka".
Podczas pokazu będzie można zakupić książkę ze specjalnym rabatem.
Film pokażemy w naszym cyklu Goethe-Kino Klassik w oryginale z niemieckimi napisami. Wstęp filmoznawczy przygotuje Ewy Fiuk.